easy website creator
Mobirise

Výzva na podporu českého knižního trhu v době celostátní karantény

Knihovny v dnešní krizové situaci nabízejí svým čtenářům množství elektronických knih online. Musíme si však uvědomit, že bez spisovatelů, překladatelů, ilustrátorů, nakladatelů by nebyl knižní trh. Podpořte své oblíbené vydavatele a autory nákupem knih přímo v jejich e-shopech.

Kup knihu, zachráníš nakladatele!

Moravská zemská knihovna přichází společně se Sdružením knihoven ČR, Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR a krajskými knihovnami v době celostátní karantény s výzvou na podporu českého knižního trhu:

Současná situace přísné karantény má negativní důsledky pro drobné podnikatele a nakladatelství začínají řešit otázku, zda si budou moci ještě vůbec dál dovolit podnikat. V zemi, která je proslulá svou vysokou knižní i typografickou tradicí, vysokými čtenářskými standardy a kvalitními autory, a kde právě rozmanitost knižních nakladatelů sehrála důležitou roli na celkové úrovni literární produkce, to není dobrá zpráva.

A protože nám tato situace není lhostejná, rozhodli jsme se podpořit knižní trh výzvou Kup knihu a zachráníš nakladatele. Vyzýváme veřejnost k online nákupu knih, ideálně přímo přes e-shopy nakladatelů. Prodej knih v těchto časech pomůže nejen vydavatelům, ale všem těm, kteří se na tvorbě knih podílí - autorům, překladatelům, ilustrátorům.

Zároveň se obracíme na širokou veřejnost: podělte se s námi o své nové knižní úlovky na sociálních sítích prostřednictvím fotografií nebo videí. Pochlubte se, co jste si koupili, a připojte se k naší výzvě použitím hashtagu #kupknihu. Přispět můžeme každý! 

V této souvislosti podporujeme společné prohlášení Evropské rady spisovatelů (EWC | European Writers Council) Authors’ Organisations Joint Statement on COVID-19 Crisisa, připojujeme se k výzvám a aktivitám Knihexu, Českého rozhlasu Vltava V izolaci, festivalu Básně v karanténě, Nedělní chvilka poezie - Korona Poezie, či Asociace spisovatelů Kupte si dnes knihu


#kupknihu

podělte se s námi o své nové knižní úlovky na sociálních sítích prostřednictvím fotografií nebo videí a nezapomeňte připojit hashtag #kupknihu

Na podporu této výzvy Moravská zemská knihovna přichází s řadou aktivit. Již minulý týden, kdy knihovna připravila pro vysokoškolské studenty a pedagogy dočasný přístup k digitalizovanému obsahu národních fondů a zřídila webového průvodce #KnihovnyPROTIviru, se objevila na jejím portálu Knihovny.cz i možnost nákupu knih. České literární centrum, které je součástí MZK, plánuje soutěž pro děti i dospělé s tématem komiksu, v rámci které 15 vylosovaných dostane knihu. V pravidelné rubrice Českého literárního centra Téma měsíce, která přibližuje současnou podobu české literatury, najdou nyní čtenáři prolinky na konkrétní nakladatelství, kde je možné knihy, o nichž se píše, rovnou zakoupit. Prostřednictvím týmu, který má na starosti prezentaci české literatury na zahraničních veletrzích, pak MZK oslovuje řadu českých autorů s prosbou o natočení krátkých videí. Vzniká tak seriál autorských čtení, který bude MZK zveřejňovat rovněž na sociálních sítích.

Sledujte naše profily na sociálních sítích!


České literární centrum
Facebook

Moravská zemská knihovna v Brně
Facebook
Instagram

Ahoj Leipzig
Facebook
Instagram

Mobirise
Provozovatel

Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a
601 87 Brno