amp template

#Knihovnyprotiviru

Ptáte se, co vám mohou knihovny nabídnout, když jsou zavřené? Fyzické knihy vám sice domů nepůjčíme, ale zpřístupňujeme množství elektronických zdrojů, které můžete zdarma a legálně číst, sledovat nebo poslouchat online nebo na svých čtečkách a mobilních zařízeních. Tento portál vznikl jako rozcestník, který vám zjednoduší vyhledání těchto elektronických dokumentů. Pod hashtagem #Knihovnyprotiviru soustřeďujeme na sociálních sítích i další materiály, které mohou knihovny poskytnout, i když se do nich aktuálně nedostanete. Ty nejlepší najdete na tomto portálu.

E-zdroje dle věku

Mobirise

Děti a mládež

Potřebujete věci do školy, povinnou četbu nebo tipy na čtení?

Mobirise

Studenti VŠ

Potřebujete e-zdroje pro studium nebo pro psaní diplomek?

Mobirise

Dospělí

Potřebujete odbornou literaturu do práce nebo něco pro oddech?

Mobirise

Senioři

Potřebujete něco naučného nebo dobrý příběh?

Mobirise

Výzva na podporu českého knižního trhu v době celostátní karantény

Knihovny v dnešní krizové situaci nabízejí svým čtenářům množství elektronických knih online. Musíme si však uvědomit, že bez spisovatelů, překladatelů, ilustrátorů, nakladatelů by nebyl knižní trh. Podpořte své oblíbené vydavatele a autory nákupem knih přímo v jejich e-shopech.

Knihovny, zapojte se!

Pomozte nám rozvíjet tento portál a rozšířit ho mezi lidi.

Průvodce stále aktualizujeme. Pokud byste věděli ještě o nějakém důležitém a kvalitním zdroji, napište nám na knihovnyprotiviru@mzk.cz. Budeme rádi také za jakékoliv připomínky a nápady.

Současně jsme uvedli v život hashtag #knihovnyprotiviru a tímto bychom vás chtěli vyzvat k jeho používání. Nabízíte veřejnosti v čase zavření něco unikátního, streamujete, šijete roušky? Podělte se o to na sociálních sítích a doplňte #knihovnyprotiviru. Spojíme tak síly dohromady.

Pojďme ukázat, že knihovny společně
mohou být užitečné i v této složité situaci.

.

Mobirise

Pomozte rozvíjet Webarchiv!

Webarchiv mapuje dění kolem koronaviru na českém internetu a realizuje kontinuální denní sklizeň českého internetu zachycující krizi COVID-19. Pokud máte tip na webovou stránku, kterou by do kolekce mohli zařadit, pošlete návrh prostřednictvím formuláře. Kolegy z Webarchivu zajímají mj. i weby vztahující se ke specifickým činnostem institucí nebo regionální zdroje. Sledujte také jejich Facebook.

Informace pro knihovníky

Web IPK sumarizuje informace pro knihovny, jak fungovat za časů koronaviru, obsahuje informace o financování a dává návody, jak řešit pracovně-právní otázky. 

Rozcestník provozuje

Mobirise

Druhá největší knihovna v ČR. Kromě univerzálního fondu zpřístupňuje i specializované fondy, trvale uchovává i konzervační a historický fond. Plní funkci krajské knihovny v Jihomoravském kraji a od roku 2009 je výzkumnou organizací. Provozuje množství úspěšných projektů.

Mobirise

Projekt Moravské zemské knihovny má být hlavním vstupem ke službám knihoven pro uživatele. Umožňuje vyhledávání nad jejich fondy a usnadňuje přístup k e-zdrojům. Vzdáleně lze spravovat své čtenářské konto v zapojených knihovnách a jsou zde i další funkce.

Mobirise

Projekt Moravské zemské knihovny zpřístupňuje zdigitalizované knihy, noviny a časopisy, mapy, rukopisy, archiválie, zvukové nahrávky, grafiky, hudebniny a také elektronické dokumenty vytvořené přímo v digitální podobě. Obsahuje i autorsky volná díla. 

Provozovatel

Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a
601 87 Brno